HOTEL RUANDA
Kurta Lilla 2006.05.13. 11:57
1994-ben borzasztó tragédia történt a közép afrikai Ruandában, ami erőteljes hatást gyakorolt az egész földrész történelmére. Polgárháború robbant ki, ami megdöntötte Mobutu Sese Seko diktatúráját Zairéban, de tovább terjedt Kongóba, Angolába, a Közép afrikai köztársaságba, Zimbabwe-ba, Burundi-ba, Szudánba és Ugandába is.
Mikor a ruandai elnök, a hutu Juvenal Habyarimana gépét lelőtték, a szélsőséges hutu erők fellázadtak, és módszeresen irtani kezdték az ellenzéket. Közel 800ezer embert mészároltak le, ekkora népírtas nem történt a holocaust óta. A borzalom 100 napig tartott, amikor a lázadók végül is megadták magukat.
Megesik, hogy a tragédia árnyékában hősök születnek. Ilyen hős volt a ruandai polgárháborúban Paul Rusesabagina, a Milles Collines hotel vezetője (Don Cheadle), aki több ember életét mentette meg azzal, hogy italért cserébe "megvásárolta" őket a szállodában tartózkodó katonáktól. Az egyetlen telefonvonalon, amit nem vágtak el a hutuk, faxot küldött Bill Clintonnak, valamit tájékoztatta a Belgiumot, és Franciaországot a hazájában zajló borzalmas eseményekről.
Alig tíz éve, hogy a közép-afrikai országban a többségi hutu törzs szélsőségesei három hónap leforgása alatt majd’ egymillió kisebbségi tutszit és mérsékelt hutut mészároltak le, természetesen főleg nőket és gyermeket, ahogy ez a modern hadviselésben már csak lenni szokott. A mocskos vérontásnak a tutszi gerillahadsereg győzelme vetett véget, ennek eredményeként viszont több millió, a megtorlástól (jogosan) félő menekült hagyta el az országot, akiket aztán a kolera és más járványok tizedeltek meg. Kellemes kis történelmi tabló, nem?
Szerencsére még ilyenkor is akadt néhány igaz ember, és itt az egyikük történetét láthatjuk. Paul Rusesabagina egy jó nevű hotel igazgatóhelyettese volt, némi vagyonnal, jó kapcsolatokkal és egy tutszi feleséggel. Amikor elkezdődött a vérengzés, még csak a családját akarta megmenteni, ám ahogy egyre több üldözött keresett nála menedéket, a hotel hamarosan a túlélők egyik utolsó mentsvárává változott. Kisebb csodának számít, hogy szívére és józan eszére hallgatva - no meg mások kapzsiságára és ostobaságára apellálva - sikerült egymagának megmenteni néhány ezer embert - és a saját bőrét. Az észak-ír Terry George (Őt is anya szülte) egyszerűen, a tényekhez ragaszkodva meséli el ezt a megindító történetet, Don Cheadle pedig remekel a rendkívüli körülmények közt fokozatosan hőssé váló átlagember szerepében.
És némi megnyugtatásként: a rendező nem mutatja be a tomboló erőszakot, csak érzékelteti azt néhány szívszorító jelenetben. De ez is elég ahhoz, hogy elgondolkodjunk a dolgok állásán.
|