A zongorista
Egy újabb mérsékelt film. Adrien Brody alakításáért megkapta az Oscar díjat és meg is érdemelte. A film viszont nem, amit nem is csodálok. Mérföldekre jár a Schindler listájától. A két film között hatalmas a különbség. Míg a Schindler listája bármiféle cenzúra nélkül mutatja be a Holocaust borzalmait addig a Zongorista sokkal vissza fogottabb, ami nem baj csupán azoknak akik mindent a Schindler listájához hasonlítanak így például én is. Ettől függetlenül a Holocaust elleneseknek kötelező alapmű, ahogy mindenki másnak is.
1939, Varsó. Wladyslaw Szpilman zongoraművész egy lemezstúdióban dolgozik, amikor bombázni kezdik a várost. A felvétel félbeszakad, Wladyslaw hazatér. Otthon zsidó szülei és testvérei megpróbálják eldönteni, mit vigyenek magukkal, ha a növekvő náci fenyegetés miatt menekülniük kell Varsóból. Wladyslaw nem akarja elhagyni a várost, mivel szereti, s legalább annyira rajong Dorotáért, a fiatal csellistáért. A nő nagyon aggódik a növekvő antiszemitizmus miatt. Családja nem sokkal azelőtt költözött be a fallal körülvett gettóba, és megpróbálnak alkalmazkodni az ottani élethez.
A zsidó Itzak Heller kollaborál a nácikkal, és azt akarja, hogy Wladyslaw és Henryk csatlakozzon a zsidó rendőrséghez, de a fivérek visszautasítják az ajánlatot. Miközben megpróbálnak pénzt keresni, hogy eltartsák a családot, a körülmények egyre rosszabbra fordulnak. Mindenkit deportálnak, kivéve Wladyslawot, akit Itzak kirángat a sorból. Benek, annak az étteremnek a tulajdonosa, ahol korábban zongorázott, munkát ad Wladyslawnak, de a helyzete egyre rosszabbra fordul, a német tisztek és a katonák roppant gorombák vele.
A zongorista a föld alatti mozgalomnál keres segítséget, amely különböző védett házakba bújtatja el őt, ahol nincs más dolga, mint kibámulni az ablakon. A varsói gettó 1943-as felkelését követően Wladyslaw megint önmaga lehet. Dorota és mások, többek között a német Wilm Hosenfeld százados segítségével a zongorista megpróbálkozik a túléléssel, amíg véget nem ér a háború.
Díjak és jelölések: BAFTA-díj (2003) - Legjobb film: Roman Polanski, Robert Benmussa, Alain Sarde BAFTA-díj (2003) - Legjobb rendező: Roman Polanski Cannes (2002) - Arany Pálma Oscar-díj (2003) - Legjobb rendező: Roman Polanski Oscar-díj (2003) - Legjobb férfi főszereplő: Adrien Brody Oscar-díj (2003) - Legjobb adaptált forgatókönyv: Ronald Harwood BAFTA-díj (2003) - Legjobb férfi főszereplő jelölés: Adrien Brody BAFTA-díj (2003) - Legjobb operatőr jelölés: Pawel Edelman BAFTA-díj (2003) - Legjobb hang jelölés BAFTA-díj (2003) - Legjobb filmzene jelölés: Wojciech Kilar Cézár-díj (2002) - Legjobb rendező jelölés: Roman Polanski Cézár-díj (2003) - Legjobb rendező jelölés: Roman Polanski Golden Globe díj (2003) - Legjobb színész - drámai kategória jelölés: Adrien Brody Golden Globe díj (2003) - Legjobb film - drámai kategória jelölés Oscar-díj (2003) - Legjobb film jelölés: Roman Polanski, Robert Benmussa, Alain Sarde Oscar-díj (2003) - Legjobb operatőr jelölés: Pawel Edelman Oscar-díj (2003) - Legjobb jelmeztervezés jelölés: Anna B. Sheppard Oscar-díj (2003) - Legjobb vágás jelölés: Hervé de Luze
Eredeti cím: The Pianist
színes feliratos francia-német-lengyel-angol-holland filmdráma, 148 perc, 2002 Dolby Digital
rendező: Roman Polanski író: Wladyslaw Szpilman forgatókönyvíró: Ronald Harwood operatőr: Pawel Edelman jelmeztervező: Anna B. Sheppard zene: Wojciech Kilar producer: Robert Benmussa, Roman Polanski, Alain Sarde látványtervező: Allan Starski vágó: Hervé de Luze
szereplő(k): Adrien Brody (Wladyslaw Szpilman) Daniel Caltagirone (Majorek) Frank Finlay (Apa) Emilia Fox (Dorota) Thomas Kretschmann (Wilm Hosenfeld) Maureen Lipman (Anya)
|