Eyes of the Holocaust

Men

 

HOLOCAUST

 

A zsidkrl

 

Filmek

 

Bart s ellensg

 

Npirtsok

 

Akikre bszkk vagyunk...

 

Hitler

 
Jogok

 Minden jog Kurta Lillt, az Eyes of the Holocaust alaptvnyt, Steven Spielberget s a SOAH foundationt illet. A filmkritikk s minden egyb rs Kurta Lillt a Port. hu-t s a SOAH-t illeti. Felhasznlsuk tilos ms oldalakon engedly nlkl!®

 

Roma holocaust

Magyarorszgi cignyok holocaust trtnetei

http://www.romapage.hu/hirek/hircentrum-forummal/article/53496/170/

1998. december 14.

A cigny holocaustrl - Porrajmos, ahogy rromani nyelven hvjk - ltalban nem sok sz esett. Magyarorszgon mg ennl is kevesebb. Az rott, filmen megrktett vagy kazettra rgztett, tredezett vallomsok megmaradtak egyni s esetleges trtneteknek, mivel nincs kzs kapocs, ami sszektn ket. Ennek kvetkezmnyeknt a cignyok a holocaustot nem a kollektv emlkezetben rzik, a ncik (magyarok s/vagy nmetek) fajgyllethez, az ldztetshez s npirtshoz kapcsolva, hanem egy-egy csoport vagy egyn traumatikus trtneteiknt, amelyek egymstl elszigetelten, vletlenszeren, egyszeriknt, taln csak a kpzeletben estek meg. A cignyokat vez eltletek s trsadalmi marginalizcijuk, amely mit sem vltozott a msodik vilghbor ta, lenzett orlis kultrjuk (szemben az rott kultrkkal) - mind azt eredmnyezte, hogy a Porrajmost "elfelejtett holocaustnak" nevezhetjk, ahogy a BBC errl szl dokumentumfilmjnek cme utal r.

 "A kiirts tnynek elfelejtse magnak a kiirtsnak a rsze."

(Jean Baudrillard)

 

Az elfelejtett traumk mind az egynt, mind a csoportot az elfojts megoldatlan s knz llapotba szortjk, ami elklnlshez s izolcihoz vezet. Ezeknek az esemnyeknek a feleleventse, trtnett formlsa, empatikus s sztnz hallgatknak val elmondsa nlklzhetetlen ahhoz, hogy a traumn tesett ember az lettrtnett p s egszsges tra terelje. Judith Lewis–Herman Trauma s gygyuls (Trauma and Recovery) cm knyvben arrl r, hogy az adott trsadalmi krnyezettl fgg, kpes–e valaki elmondani a trtnett vagy nem. Amikor a trsadalmi krnyezet ellensges az ldozattal szemben, mint a cignyok esetben, akkor a trsadalom tbbsge a trtnetet eltagadja, jelentsgt cskkenti s a valsgot elferdti. Ezt az elmletet tmasztjk al azok a megjegyzsek, amelyeket Magyarorszgon hallottam a cigny holocaustrl: "Jaj, semmi nem trtnt a cignyokkal Magyarorszgon a holocaust idejn." "Az szenvedsk semmi ahhoz kpest, amit hatmilli zsid lemszrlsa jelentett." "ket szocilis alapon s nem rasszista clzattal ldztk." Ezt az utols megjegyzst klnsen vrlztnak tartom, miutn a cignyellenes fajldz nci politika ltez dokumentumai bizonytjk, hogy az megegyezett a zsidk ellen irnyul nci politikval. De n nem vagyok trtnsz, hanem trsadalomkutat. A munkm abban ll, hogy ahol a trsadalmi krnyezet ellensges a cignyokkal szemben, a kzhangulat nem teszi lehetv a traumk kibeszlst, ott n oly mdon teszek szolglatot, hogy kznsgknt meghallgatom az nmagukrl s a mlt esemnyeirl szl trtneteket.

 

 

"Elmondok neked mindent"

Az elmlt hrom vben beutaztam Magyarorszgot, s tbb mint 50 interjt ksztettem cignyokkal, akik (szemlyesen vagy csaldtagjaik sorsban) tltk a holocaustot, de olyan emberekkel is beszlgettem, akik meslni tudtak arrl, mi trtnt a holocaust idejn. Kalandos utazsaim sorn tallkoztam kutatkkal, egyhzi szemlyekkel, mvszekkel, kltkkel s rkkal, cignyokkal s nem cignyokkal, akik sok mindenre felnyitottk a szememet.

 

A kezdeti kapcsolatfelvtelek utn elmondtam, hogy szeretnk holocaust tllkkel tallkozni, s interjt kszteni velk. A bartaim elvittek a ravensbrucki tbor egyik ldozatnak a hzba.

 

Az interj alatt az asszony frje, aki ott lt velnk, folyton flbeszaktott minket, is meslni akart. Az asszony jra s jra elhallgattatta. A frfi megnyugtatsra meggrtem neki, hogy ha a felesgvel befejeztem a beszlgetst, vele is ksztek interjt. Erre az asszony azt mondta: "De ht nem is tll, csak a hadseregben volt". Mikor a frjjel kezdtem el beszlgetni, kiderlt, hogy a hbor alatt munkaszolglatra vittk. (Hadd utaljak itt arra, hogy minden magyar zsid, aki munkaszolglatos volt, holocaust tllnek szmt - nagyon helyesen.) Innentl kezdve egyre tbb olyan cigny emberrel tallkoztam, aki nem volt tudatban annak, hogy holocaust tll, s akinek semmilyen elismersben vagy krptlsban nem volt rsze, annak ellenre, hogy cignyknt vlt a holocaust ldozatv.

 

Trtneteik irnti rdekldsem meglepte ket, s az interjk gyakran vgzdtek rzelmes hllkodssal, amirt meghallgattam ket, s ezzel lehetsget adtam arra, hogy felidzhessk fjdalmas emlkeiket, szavakba ntve kiszabadtskket az elfojtott lelkekbl.

 

Amikor tallkoztam interjalanyaimmal (ltalban anlkl, hogy szmtottak volna rkezsemre), azt mondtam nekik magamrl: Zsid vagyok, kutat, Izraelbl jttem, s a zsidk s a cignyok kzs sorsa rdekel. Mindenki tudta, hogy mit rtek ez alatt, s rmmel nyltak meg. Egy asszony, auschwitzi tll, gy vlaszolt: "…Na vgre! Gyere ide, lnyom, s elmondok neked mindent". s knnyekkel kszkdve beszlt s beszlt vg nlkl. Mikor befejezte a trtnett, azt mondta: "…Isten kldtt ide tged, hogy meghallgasson engem, mieltt meghalok".

 

Nhny trtnet titokknt lappangott, kitrlve a trtnelembl, mint azok az esetek a hbor vge fel, amikor cignyokat mszroltak le a csendrk s a nyilasok Magyarorszg klnbz rszein. Ezekre a trtnetekre vletlenl s kln–kln derlt fny, mgnem elvezettek ahhoz az elkerlhetetlen feltevshez, hogy sok ilyen trtnt az orszgban, s ezek a titkok mlyre voltak elsva.

 

Az egyik ilyen eset a Tolna megyei Lengyelben trtnt, amit hrom tll meslt el: "…Ks dlutn lovas csendrsgi egysg rkezett Lengyel cignyok lakta rszbe. Kirendeltk a lakosokat a hzak el, s tzet nyitottak rjuk. Sok ember, akit nem talltak el a golyk, a hzakba vagy a kzeli erdbe meneklt. A csendrk lttek utnuk. Kzigrntokat reptettek a hzakba, amg gy nem gondoltk, hogy nem maradhatott tll. Ezutn hajtvadszatot indtottak az erdbe menekltek utn, s akit megtalltak, azt lelttk. Majd visszatrtek a krnykre s megnztk, hogy maradt–e mg valaki letben. Megltk a galambokat, a csirkket, a lovakat s a kutykat, majd tovbblltak. Akiknek sikerlt az erdben elbjniuk, az jszaka csatlakoztak a Vrs Hadsereghez, ami a tmegmszrls msnapjn rkezett a faluba. Az emberek visszatrtek a hzaikhoz, ahol ott fekdtek holtan a csaldtagjaik, sszesen tizenhat ember."

 

Ezt a trtnetet klnbz idben hrom egymstl tvol es faluban lak tll meslte el. Ebben az esetben is, mint mskor, az esemnyeket klnbzkppen rekonstrultk az interjalanyok, ami egyebek mellett rmutat arra is, hogy mindenkinek msfle traumt jelentett ugyanaz a trtnet. Pldul amg az egyik interjalany teljes megrknydssel fogadta az esemnyeket annak fnyben, hogy addig milyen j volt a viszont a helyi magyar lakosok s a cignyok kztt, addig a msik tll szerint ez a mszrls vrhat volt, mivel az elkvetk nyilasok voltak.

 

 

Mindenki agresszor

A kzs kapocs ezekben a trtnetekben a bn elkvetse miatt rzett rmlet, tiltakozs s a tmegmszrls indokolatlansga, rthetetlensge volt. Mindegyik tll a maga mdjn szmolt be az esemnyekrl, de az igazsgtalansg miatt rzett harag mindhrom beszmolban kzs volt. A tnyeket is azonosan mesltk el.

 

A koncentrcis tbort tllk abban klnbztek a tbbiektl, hogy hossz s kanyargs utat kellett megtennik addig, amg hazajutottak s az letk valamilyen szinten rendezdtt. (Szndkosan nem hasznlom itt a nagykp "rehabilitci" szt.)

 

A zsid holocaust tllk vallomsaibl (pldul a Yas Vashem archvumban tallhat interjkbl vagy Primo Levi munkibl) ismerjk a fjdalom, a nlklzs, a szomorsg kitrst, a tllk felszabadulskor rzett talajvesztst, majd az nmagukrt vvott kzdelmet, amelynek vgn visszatallnak a rendes kerkvgsba, habr nem mindig sikeresen. A cignyok ezt az rzst nem tapasztalhattk meg. Az trtneteikben nem jn el az a pillanat, amikor a tll megalzott, megknzott s hallra sznt fogolybl talakul azz a megbntott ldozatt, aki nagy nehezen jrapti nmagt. A cignyokat tovbbra is ldztk, gy aztn az trtneteikben nem vlnak el a nci nmet, magyar fajgyllk a kommunista rendrktl s az orosz parancsnokoktl: minden rezsim ugyangy agresszorknt jelent meg nekik, annak ellenre, hogy a legslyosabb ldztetst ktsgtelenl a nciktl szenvedtk el, akik mdszeresen irtottk ket, m hiba vesztettk el a hbort a nmetek, ez nem eredmnyezett igazi vltozst a cignyok letben.

 

Egy asszonyt, aki 15 ves volt a msodik vilghbor idejn, a bartaival egytt vittk el a rpafldrl a komromi fogolytborba, majd onnan Dachauba. meslte el, hogy mi trtnt vele a tbor felszabadulsakor: …s aztn elkezdtem gyalogolni, haza akartam menni, mert teljesen egyedl voltam. Voltak jrmvek, amik Magyarorszg fel mentek, de nem engedtek fel rjuk, mert azt mondtk, hogy azokat csak zsidk hasznlhatjk. Szval gyalogolni kezdtem, nha felvett egy–egy kocsi, ha pp arra haladt egy."

 

...Az asszony kt vi vndorls utn rt haza falujba, ahol csak nhny cigny embert tallt, akik minden pnz nlkl, teljes remnytelensgben ltek.

 

A msodik vilghbort kveten az j politikai rendszer reformokat vezetett be. A fldeket felparcellztk, a parasztok szvetkezetekbe tmrltek, de a cignyokat kizrtk mindebbl. A cignyokat lskdknek tartottk, akik illeglis maszek vagy alkalmi munkkbl tartjk fenn magukat. Ezzel is magyarzat, hogy a cignyok trtneteiben a ncikat, a rendrket, a katonkat, az oroszokat s a magyarokat legfeljebb az egyenruhjuk s anyanyelvk klnbztette meg egymstl, nem pedig az, hogy mikpp bntak a cignyokkal. Nincs les hatrvonal a klnbz politikai rendszerek erszakszervezetei kztt.

 

A cignyok nem szn ldztetse, br soha nem volt olyan mdszeres, mint a nci idszakban, vezetett oda, hogy a cignyoknak soha nem volt lehetsgk sem tnyleges, sem szellemi, sem egyni, sem trsadalmi szervezdsre. Arra knyszerltek, hogy a puszta ltkrt, meglhetskrt kzdjenek, s a tllsrt vvott harc nem tette lehetv, hogy egynileg feldolgozhassk traumikat, elrjk, hogy holocaust tllnek tekintsk ket, s trsadalmi szinten kapjanak elgttelt szenvedseikrt. gy aztn a msodik s harmadik generci trtneteiben a Porrajmos nem mindig kap megklnbztetett szerepet a tbbi csaldi trtnet kztt. Ez is oka annak, hogy elfelejtdik s kitrldik az emlkezetbl ez a szrnysg - s ahogy Baudrillard mondja, ez szerves rsze magnak a megsemmistsnek.

 

 

Emlkoszlop cignyok s zsidk nlkl

Mg ennyi v utn is, amikor a csnd fala repedezni kezd, s a cignyok hangot mernek adni annak, hogy emlkezni szeretnnek, s azt akarjk, hogy msok is emlkezzenek meg rluk, tovbbra is meg kell kzdenik krnyezetkkel. Az egyik interjalany elmeslt egy trtnetet a szkesfehrvri tmegmszrlsrl, amelyben tbb szz cigny embert ltek meg. Ez az esemny, hasonlan a tbbihez, dokumentlva volt, elkvetit annak idejn kihallgattk s megbntettk. Jakab bcsi, akivel az interjt ksztettem, ezt meslte errl az esemnyrl: …Cigny szerveztek, amelyek annyi nehzsg utn alakultak meg az elmlt pr vben, szerettek volna Szkesfehrvron egy emlkmvet fellltani, de a vros vezeti azt mondtk, hogy ez lehetetlen, mert azok az elkvetk, akik mg mindig letben vannak, kzmegbecslsben llnak a vrosban.

 

Krdez: s srtve reznk magukat?

 

Jakab bcsi: Jaj, bizony. Meg lennnek bntva. Ezrt nem plt aztn emlkm a megltek tiszteletre."

 

A fel nem lltott emlkm utn hadd mesljek egy ltez emlkmrl. 1996 jliusban bekapcsoldtam Jancs Mikls filmrendez s Darczi gnes jsgr munkjba. A temetetlen halott cm dokumentumfilm, amelyet Lajoskomromban forgattak, 1945 janurjnak esemnyeivel foglalkozik, krlbell 20 cigny ember meggyilkolsval, akiket jelletlen, kzs srba temettek.

 

Ahogy a Lengyelben trtntek is, az esemny teljesen kitrldtt az emlkezetbl s titokknt kezeltk a faluban. Amikor filmezni kezdtek, mg arra is trtntek ksrletek, hogy az esemnyt letagadjk. Vgl is a film hatsra a trtnet kezdett kibontakozni, s mostanra a dokumentlt trtnelem rszv vlt.

 

A filmben az egyik megszlal, aki akkor 12 ves kisfi volt, elmondta, hogy mi trtnt. Elmeslte, hogyan lttek bele ngy cigny frfit egy temeti rokba. Tudta, hova temettk ket, az anyjnak srja mell. Mikor a srsk az anyja srjt stk, hirtelen egy koponyra bukkantak s azt mondtk, hogy ez az egyik meglt cigny frfi. Aztn elmeslte, hogy ksbb a cigny nket s gyerekeket kocsira tettk, a falu mgtti mezre vittk, s megltkket. A falusiakra rparancsoltak, hogy ssanak gdrt, aztn lelttk a cignyokat, gyerekeket, csecsemket, mindenkit. A holttesteket elszntottk. A fld azta mr sok–sok ve mvels alatt ll.

 

Egy cigny sem maradt letben, s a faluban mindenki kitrlte ezt az esemnyt az emlkeibl, ahogy azt is, hogy volt kt zsid is a faluban, akikre alig tudott visszaemlkezni az elbeszl, azt sem tudta, mikor s hogyan tntek el, hogy mr soha ne trjenek tbb vissza. Egyszeren semmiv vltak.

 

Amint az elbeszl vgigvezette a filmeseket a temetben, lthatv vlt egy emlkoszlop, amit az els s a msodik vilghbors, valamint az 1956–os ldozatoknak emeltek. A nevek az oszlopba voltak vsve, de a cignyok s a zsidk neve hinyzott az emlkmrl. A frfi nem tudta megmondani, hogy mirt, nem is gondolkodott ezen idig.

 

A dokumentumfilmet leadtk a magyar televziban, s n nagyon kvncsi voltam a kzvlemny reakcijra. Vihart vrtam, botrnyt, vitt s ksrletet arra, hogy az 53 v utn napvilgra kerlt igazsgot - a cignyok tmegmszrls ldozataiv vltak - tett fogja kvetni. Nem tudom, hny ember nzte meg az egyszer lejtszott filmet, de semmifle visszhangja nem volt a mdiban.

 

A reakci hinynak nem "dhdt csnd", hanem az ilyen trtnetek irnti kznyssg az oka. A reakci ltalban kt szlssg kztt ingadozik: vannak, akik intenzv s lelkes ksrleteket tesznek a tnyfeltrs folytatsra, msok csak megvonjk a vllukat, klnsen akkor, ha az ldozat cigny ember.

 

Ez mg inkbb megerstett abban a hitemben, hogy ilyen trtneteket kell gyjtenem. Folytattam a keresst, s mg tbb cigny embert s holocaust tllt krdeztem meg. Az egyik kzlk Antal bcsi volt 1997 nyarn. Amikor visszatrtem Jeruzslembe, ahogy mindig szoktam, kldtem egy kpeslapot Antal bcsinak, hogy mg egyszer megksznjem az interjt. Antal bcsi ezt vlaszolta lapomra:

 

 

Kedves Katalin!

 

Nagyon szpen ksznm, hogy olyan messzirl is gondolt rm ezzel a szp kpeslappal. Nagy rmmel beszltem magval, mg akkor is, ha fjdalmas volt nekem ez a beszlgets. De az az rzsem, hogy ebben a demokrciban az orszgnak s vilgnak meg kell vgre tudnia, hogy mi trtnt velnk, cignyokkal az idk sorn. A menyem rja ezeket a sorokat az n nevemben

 

Tisztelettel: Antal bcsi

 

 

Az id mlsval, az interj eredmnyeknt Antal bcsi minden cigny kpviseljnek s szszljnak tartja magt, engem meg azzal a szereppel ruhzott fel, hogy legyek a hrvivje vallomsnak, amit orszgnak s vilgnak meg kell vgre tudnia.

 

Katz Katalin

 

 

(Angolbl fordtotta: Kende gnes)

Forrs: Amarodrom, 8.vf. 12.sz. (1998. dec.)

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Music Video Codes by VideoCure.com
Ennyi embert rdekel a Holocaust
Induls: 2006-05-12
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.