A megszllt Eurpa reakcija a zsidk ktelez Dvid csillag viselsre
Szarota, Tomasz: Reakcja okupowanej Europy na oznakowanie ydw gwiazd Dawida. = Kwartalnik Historyczny Rocznik, CVIII. 2001. 1.no. 25-36. p.
A szerz – aki a Lengyel Tudomnyos Akadmia Trtnettudomnyi Intzetnek munkatrsa – tanulmnyt kt szerz (L. Poliakov s F. Fyszka) emlknek szenteli.
A zsidk stigmatizcijrl szl tma feldolgozsa a II. vilghbor s a holocaust vonatkozsban nem kimertett teljesen. Szksgesnek ltszik sszehasonlt kutatsokat folytatni az emberek viselkedsnek, reakcijnak tanulmnyozsa cljbl a megszllt terleteken. Az els vros lengyel terleten, ahol kteleztk a zsidkat a megblyegz srga csillag viselsre Woclawek (Leslau) volt, ahol 1939. oktber 24-n H. Cramer Oberfhrer elrendelte a ktelez srga csillag-viselst korra s nemre val megklnbztets nlkl. Egyes megszllt terleteken (Csehorszg, Hollandia) a csillag mellett feliratot is ktelez volt viselni: „Jude”, illetve „Jood”. A megklnbztet jel a kvetkez clokat szolglta:
– a zsidk szrevtele els pillantsra;
– a zsidk mint trvnyen kvli emberek kiemelse a trsadalombl,
– a zsidk megalzsa;
– propagandahats gyakorlsa a nem-zsid npessgre;
– a zsidk megfosztsa emberi rtkeiktl, megblyegzsk.
A fenti clok s jelensgek nagyon sok esetben (Hollandia, Belgium, Franciaorszg terletn) egyenlek voltak a hallos tlettel.
A megblyegzett zsidk reakcija
L. Landau „A hbor s megszlls veinek krnikja” c. mvben kiemeli, hogy az els idkben a keresztny lengyel lakossg egyttrzst tanstott a zsidk irnt s nem jelentkezett felttlenl az antiszemitizmus jelensge. Egy msik forrs szerint (1939. december 8.) az emberek sajnlattal viseltetnek a srga csillag viseli irnt. Egy 1940. janur 10-i keltezs feljegyzs szerint azok a zsidk, akik klsre nem rendelkeznek semita vonsokkal, nem hordjk a csillagot. Egy msik forrs megemlti, hogy Prizsban a zsidk felvonultak csaldjukkal, gyermekeikkel a Kztrsasg trtl az Operig, tiltakozva a stigmatizci ellen. Egy francia nyelv feljegyzs arrl tjkoztat, hogy az iskolban a srga csillagot visel dik, amikor belpett a tanterembe, szgyenrzs tlttte el diktrsai eltt. Hasonl rzsekrl szmolnak be ms dokumentumok is, gy pldul a prizsi metrban, a varsi utcn s msutt is.
Antiszemitk, kollabornsok, utcai jelensgek
Tves lenne azt lltani, hogy az sszes hbor eltti antiszemita rlt a megblyegzsnek, sokan inkbb egyttrzst tanstottak. Termszetesen szp szmmal voltak kifejezetten antiszemita, zsidellenes megnyilvnulsok is. Egy 1940. februri feljegyzs szerint minden npben vannak szlssges elemek, akik felhasznljk a lehetsget a zsidk elleni fellpsre akr fnyes nappal, mg a legnagyobb bulvrokon is. Hasonl jelensgekrl szmol be egy francia nyelv jsg is.
Megblyegzettek, egyttrzk, szolidrisak
Egy 1939-ben kelt feljegyzs szerint dz-ban a lengyel szocialistk egy csoportja a szolidarits jell gy dnttt, hogy szintn viseli a srga csillagot. Hasonl szolidris jelensgek, az egyttrzs jelei tapasztalhatak a cseheknl is, tovbb a franciknl s hollandoknl. Egy francia nyelv belga idzet bizonytja, hogy pldul a villamoson sokan egytt reztek a csillagot viselkkel. Egy varsi iskols lny mlyen megrendlten szmol be arrl, hogy trsni igaz bartknt viselkedtek vele utcn s iskolban egyarnt. Egy prizsi jsg 1942-ben beszmol arrl, hogy soha nem engedik meg maguknak az emberek, hogy zsid embertrsaikat vallsuk miatt megklnbztessk.
Az emberi egyttrzsnek szmtalan jelt tapasztalhatjuk (s tapasztalhattk a megblyegzettek) a megszllt Eurpban. A felsorolt jelensgek bizonytjk, hogy a trsadalom jelents rsze nem rtett egyet a megszllkkal, az antiszemitkkal s kollabornsaikkal, azaz a nci barbrsg megnyilvnulsaival s azok elkvetivel.
Wernke Gza
www.hhrf.org |