Az els vilghbor kitrsekor mintegy ktmilli rmny lt az Ottomn Birodalom terletn, ebbl a becslsek szerint msflmillit ltek meg 1919 s 1923 kztt a trkk. Kiszsia s a trtnelmi rmnyorszg teljes terletn hrmond sem maradt az rmny npbl. A vilgnak ezen a rszn az rmnysg egyszeren megsznt ltezni. | |

|
 |
Nyilvnosan felakasztott mnyek Konstantinpolyban | rmny genocdium alatt azt a tmeggyilkossgot rtjk, amelyet az Ottomn Birodalom az I. vilghbor alatt kvetett el a terletn l rmny np ellen. A trk krmny 1915 s 1918 kztt lnyegben szisztematikus irthadjratot szervezett az rmny kisebbsg ellen, melynek tagjait deportls, vagyonelkobzs, knzs, tmegmszrls s hnsg sjtotta. A npet rmnyorszgbl erszakosan Anatliba s Szriba deportltk, ahol a sivatagba hajtott emberek az hsgtl s a kiszradstl elpusztultak. A nkre s a gyerekekre szintn erszak s knzs vrt. Az rmny np teljes vagyont elkoboztk. Az els vilghbor vge fel az atrocitsok ideiglenesen enyhltek, hogy aztn 1920 s 1923 kztt jra visszatrjenek.
A genocdium emlknapja az rmnyek szmra 1915. prilis 24-e. Ezen a napon az Ifj Trkk vezette kormny 200 rmny vezett tartztatott le Konstantinpolyban. A kvetkez napokban mg szzak jutottak ugyanerre a sorsra. Az elfogottakat anatliai brtnkbe vittk s egyszeren kivgeztk. A trk hadseregbe besorozott rmny katonkat mr korbban lefegyvereztk, s munkaszolglatra veznyeltk. A rgta tervezett intzkedsek az rmny frfinpessg elgyengtst s megsemmistst cloztk, s csupn az els fejezett jelentettk az rmny genocdiumnak, amely egy darabig titokban folyt. Az prilisi tmeges letartztatsok a fvrosban viszont rirnytottk a figyelmet a npirtsra, hiszen az intzkedsek az rmny kisebbsg legismertebb szemlyeit sjtottk.
| Az rmnyek elleni tmegmszrlst az Ottomn Birodalom kormnyprtja dnttte el s hajttatta vgre. A prtot hivatalosan az Egysg s Halads Bizottsgnak (trkl Ittihad ve Terakki Jemiyeti) neveztk, legtbbszr azonban csak Ifj Trkknek hvtk ket. A kormnyt a prt hrom kulcsfigurja, a belgyminiszter-miniszterelnk Mehmet Talaat, a hadgyminiszter Ismail Enver, s a tengerszeti miniszter Ahmed Jemal uralta, utbbi Szria katonai kormnyzja is volt. Fellltottak egy intzmnyt, a Klnleges Szervezetet (Teshkilati Mahsusa), melynek legfbb feladata a genocdium megtervezse s vgrehajtsa volt. A npirts mgtt ll ideolgia a pn-turanizmus volt, mely egy kizrlag trk npessgbl ll, Anatlitl Kzp-zsiig nyl j trk birodalom megteremtst kvnta elrni. Ennek a tervnek az tjban llt az rmny np.
 |
Hallra knzott, levetkztetett fiatal rmny frfi | A npirts felelseit a hbor vgn felelssgre vontk tetteikrt, m a fkolomposok elszktek az orszgbl, gy elkerltk a bntetst. Tvolltkben mgis lefolytattk az eljrst, s bnsnek talltk ket. Magt a npirtst a Trk Nemzetiek nev prt tagjai hajtottk vgre. Az j prt az Ifj Trk mozgalom ellenzke volt ugyan, a homogn nemzetllam eszmjben azonban egyetrtett a kormnyprttal.
A becslsek szerint msflmilli rmnyt ltek meg 1919 s 1923 kztt az Ottomn Birodalomban. A hbor kitrsekor mintegy ktmilli rmny lt a Birodalom terletn, ebbl mg 1915-ben jval tbb mint egymillit deportltak. Tbb szzezer embert hidegvrrel gyilkoltak le, msok az hezsbe, kimerlsbe s a tborokban dhng betegsgekbe pusztultak bele. A Birodalom hatrvidkn l rmnynek kzl elszr sokan Trkorszg bels tartomnyaiba menekltek, kelet fell pedig tbb tzezren znlttek az orosz hatr fel. A fvros, Konstantinpoly rmny lakossgt eleinte nem deportltk. 1918-ban az Ifj Trkk a Kaukzusra is kiterjesztettk a npirtst, ahol mintegy 1 800 000 rmny lt orosz fennhatsg alatt. Az ottomn erk Kelet-rmnyorszgon s Azerbajdzsnon thaladva itt folytattk a vrontst. 1923-ra Kiszsia s a trtnelmi rmnyorszg teljes terletn hrmond sem maradt az rmny npbl. A vilgnak ezen a rszn az egykor millis rmnysg egyszeren megsznt ltezni. | |