A zsid valls trtnete
A zsid valls eredete a Bibliban olvashat satyk, brahm, Izsk s Jkob trtnetig nylik vissza. E trtnet szerint az rkkval szvetsget kttt az satykkal, hogy ket s leszrmazottaikat vlasztott npv fogadja, s elvezeti majdan az gret fldjre. Jkob fiai Egyiptomban szolgasgba kerltek, ahol kegyetlenl bntak velk, ezrt Isten tz csapssal sjtva az egyiptomiakat, s sztvlasztva a Ss-tengert, kivezette onnan ket (Pszah). Ennek az idejt a vallstrtnszek tbbnyire az i.e. 1300-as vekre, II. Ramszesz fra korra teszik. Ezutn a Szinj hegyen Isten kinyilatkoztatta a tzparancsolatot s tadta trvnyeit, a Trt npnek (Svuot).
A zsidk Isten segtsgvel eljutottak Knanba, ahol pr szz vvel ksbb Salamon - Dvid kirly fia - idejben megptettk Jeruzslemben a Szentlyt, a zsid valls legszentebb helyt. A zsid np tbb szz ven keresztl mutatott be ezen a helyen ldozatokat az rkkval tiszteletre. Ezt a Szentlyt i.e. 586-ban a babiloniak leromboltk, a zsid npet pedig szmzetsbe hurcoltk hazjukba, ahonnan csak vtizedekkel ksbb trhetett vissza. Ekkor megptettk a II. szentlyt, azonban i.sz. 70-ben a rmaiak ezt is leromboltk, amivel megkezddtt a glut, a zsid np immron mintegy ktezer ves szmzetse.
A szmzetsben az isteni trvnyek, a hlch nyjtott tmutatst a zsidknak vilgszerte. Ezltal a trtnelem sorn oly sok megprbltatst elszenved zsidsg egysges np tudott maradni, s vallsi irodalmuk is virgozhatott. A zsidk szellemi vezeti a rabbik lettek. I.sz. 200 krl Rabbi Jehuda h-Nszi megszerkesztette a Misnt a szbeli hagyomnyokat 6 knyvben sszefoglal mvet, melyet pr szz vvel ksbb a Jeruzslemi s Babiloni Talmud kvetett, amelyben a rabbiknak a szbeli tan feletti vitit gyjtttk ssze. Idkzben a zsid vilgon bell kt nagy csoport alakult ki: az skenz - amelyhez fknt Kelet- s Kzp-Eurpa zsidsga tartozott - s a szefrd - amelyet a dl-eurpai s szak-afrikai zsid kzssgek alkottak. A 16. szzadban Rabbi Joszf Kr megalkotta a Sulchn ruchot, a "Tertett Asztal" cm trvnykdexet, mely - Rabbi Mose Iszerles kiegsztseivel - az egsz zsid vilg trvnyknyvv vlt.
Ksbb, a 18. szzadtl kezdve az addig tbb-kevsb egysges zsidsgbl klnbz irnyzatok alakultak ki. Az ortodox hagyomny mellett megjelentek a chszidok, majd ezt kveten a felvilgosods hatsra a halad szellemisg reform kzssgek s a hagyomnyos s jt gondolatok kztti kzptra treked konzervatvok. |