Ros Hasana
Raj Tams-frabbi 2006.05.14. 10:06
-
-
Ros Hasana Az nnep 2005. okt. 4-n s 5-n lesz, okt. 3-n htfn este kezddik
Raj Tams: Zsid jvek - Naptrunk trtnetrl -
Ne csodlkozzunk a cmnkben szerepl tbbes szmon: a zsid hagyomny szerint ugyanis minden esztendben tbb jv is tallhat. A Talmudnak az jesztendrl szl trakttusa (hberl Ros Hasan) ppensggel gy kezddik:
“Ngy jesztend van. Niszn (az els tavaszi hnap) elseje a kirlyok s az nnepek jve, elul (az utols nyri hnap) elseje a tizedek jve, tisri (az els szi hnap) elsejn minden vilgra jtt llek (minden l) elvonul Eltte, mint a sorozsra vr katonk, s (vgl) svt hnap elsejn, msok szerint 15-n van a fk jve.”
Mieltt a zsid naptri rendszerrl szlnnk, vizsgljuk meg a mezgazdasggal kapcsolatos jveket, amelyek nyilvnvalan csupn a konkrt tevkenysgre vonatkoz jelentsggel brnak. A tizedet Mzes trvnye rta el: a tized jelentette az kori Izrael teljes adktelezettsgt. (Ez volt a korabeli FA, SZJA, VNYA s minden ms egytt. Egyesek meg is krdjelezik, krhet-e az llam tbb adt, mint amennyit a Biblia elr? Mindenesetre, sokan ma is elfogadnk az vi 10 %-ot…)
A Szentrs szavai szerint az rkkval kiemelte Lvi trzst, hogy k lssk el Erec Jiszralban (Izrael orszgban) a kzigazgatsi feladatokat: k voltak a hivatalnokok, a rendrk, a betegpolk, a tzoltk, (bkeidben) a katonk, valamint a Szently kiszolgl szemlyzete. Kzlk kerltek ki azok, akik a “levitk krust” alkottk, k jtszottak a klnfle hangszereken, amelyek a Szentlyt oly hress tettk. (Nem vletlen, hogy szmos zsoltr szerzjeknt a Lvi trzs tagjait nevezi meg a Szentrs.) Mivel azonban a levitk nem kaphattak fldet Izraelben (taln ppen azrt, hogy hatalmukkal visszalve, meg ne nveljk azt), ezrt aztn ? kzszolglatuk fejben ? Izrael egyb trzsei a mez termsnek egytizedt adtk nekik. (Ha meggondoljuk, ez sem volt rossz mdszer, hiszen ha a tbbiek nem lettek volna megelgedve tevkenysgkkel, a tized beszolgltatsa minden bizonnyal akadozott volna…)
A Tra ltal elrt tizedet (maaszr) sem teljes egszben hasznlhattk fel a levitk: "a tized tizedt" (maaszr min hamaaszr), teht az egsz terms egy szzalkt ugyanis a papoknak (kohnok, ron fpap leszrmazottai) kellett tovbbtaniuk. A kohnok lttk el a Szently szolglatt, s k tltttk be napjaink fhivatalnokainak, orvosainak szerept is. Az tlagember, persze, mivel az ad nem volt elviselhetetlen, boldogan teljestette a Tra trvnyt, st, szmtalan adomnyt is felajnlott (hberl trum) a Szently s tisztsgviseli szmra…
Minden llami ktelezettsgnek hatridt kell s kellett adni, gy az kori Izraelben is. A tizedet a nyr vgig, elul hnap elsejig kellett benyjtani. Ha valaki ezutn jelentkezett vele, azzal mr csak a jv vi adjt fedezhette volna, viszont elre sem lehetett trleszteni a kvetkez vi adt. gy biztostottk, hogy a levitk s a kohanitk, (akik – mint emltettk – r is szorultak a tizedre) idben megkapjk jrandsgukat.
A fk jve is a mezgazdasgi szolgltatsok miatt kerlt az kori zsid jesztendk sorba. (Manapsg svt hnap 15-n tartjuk ezt a kedves, a termszet s krnyezetnk vdelmt szolgl nnepet, amelyet a dtum alapjn Tu bisvt-nak mondunk.) Izraelben ugyanis mindmig rvnyes az a trai trvny, hogy a fk termst az els hrom esztendben nem lehet megenni, a negyedik vi termst ? s ezt mr csak a rabbik rtk el a Talmudban ? fel kellett vinni a fvrosba, hogy “elrasszk Jeruzslem utcit friss gymlccsel”. m ki mondja meg, hny ves is egy fa? Ezrt volt szksg a fk jvre! S nehogy a gazda, sajt rdekt szem eltt tartva, korbban ltesse a ft, szoksba jtt, hogy ppen ezen a napon, svt 15-n ? Izraelben ekkor kezddik a tavasz ? ltetik orszgszerte a fiatal csemetket. (Manapsg, az iskols gyerekek is ft ltetnek ilyenkor Izraelben, mg nlunk, a galutban 15-fle, fn term gymlccsel s kisebb nnepsggel kszntjk a fk jvt.)
Ha el is tekintnk a most trgyalt kt mezgazdasgi jvtl, mg mindig marad kt zsid jesztend: niszn s tisri, az 1. s a 7. hber hnap (a tavasz s az sz) els napja. (Vannak olyan bibliakutatk, akik gy vlik, hajdan, si idkben, mind a kett, prhuzamosan rvnyben volt (teht – gymond – vente kt esztendt szmoltak), s ezzel magyarzzk egyes ptrirkk nehezen rtelmezhet letkort. brahm s Sra pldul, a Szentrs alapjn, szz, illetve kilencven vesek voltak, amikor gyermekk, Izsk megszletett. Szerintk teht, valjban tven, illetve negyvent vesek lettek volna…)
gy tetszik, az si zsid jesztend sszel, tisri hnapjval kezddtt: ezt tartja a hagyomny “a vilg szletsnapjnak” is. Mivel azonban az rkkval az els tavaszi hnapban, nisznban vezette ki Izrael npt Egyiptombl, a Biblia gy rendelkezett, niszn elseje legyen a tovbbiakban a hivatalos jv, br a rgi vallsi jelentse megmaradjon. s valban, az kori Izraelben az veket az els tavaszi jholddal kezdtk szmolni.
A honfoglals utn, egszen a kirlysg korig, az egyiptomi csods szabadulstl (s annak els hnapjtl) szmoltk az veket is. Mg Salamon kirly Szently-ptsekor is megjegyzi a Biblia, hogy annak felavatsa “az egyiptomi kivonuls 470-ik vben trtnt”. (Mivel tudjuk, hogy az els jeruzslemi Szentlyt az idszmtsunk eltti 960-as vekben avattk fel, gy az egyiptomi fogsg vgt i.e. 1450 krli idre tehetjk, amit egybknt a legjabb rgszeti leletek is igazolnak.) Mihelyt azonban az izraeli kirlysg megszilrdult, az veket a kirlyok uralkodshoz mrten szmoltk. Ennek a szmolsi rendszernek a kiindulpontja szintn niszn elseje, a “kirlyok jve” lett. (A pontos idszmts azrt fontos, mert a korabeli okleveleket ez hitelestette.)
A Talmud elmesl egy rdekes (br, minden bizonnyal akadmikus jelentsg) pldt a kirlyok jvnek – nem knny – kiszmtsra. Egyszer egy kirly az v utols napjn, dr hnap 29-n lpett trnra, s msnap, niszn hnap 1-n meghalt. Mennyi ideig uralkodott sszesen? Kt vig, hiszen dr 29-n azt rtk az oklevelekbe, hogy “uralkodsnak els vben”, msnap, niszn elsejn viszont ezt: “uralkodsnak msodik vben”. Csakhogy e kirly uralmnak 2 ve sszesen egy napig tartott…
Az kori izraeli kirlysg megszntvel a “kirlyok jve” ersen vesztett jelentsgbl. (Ebben taln az is kzrejtszott, hogy a gyllt Rma is az els tavaszi naptl szmolta esztendeit.) gy aztn az veket mr ismt az szi nagynnepek kezdettl, tisri 1-tl szmtottk. s mivel a Szentrs nisznrl sz szerint csupn azt rja el: “ez legyen szmotokra a hnapok elseje”, ezrt a hber hnapokat mindmig gy soroljk fl, hogy mindig az els tavaszi hnappal kezdik: niszn, ijr, szivn, tamuz, v, elul, tisri, hesvn, kiszlv, tvt, svt s dr. Mivel a termszetes holdhnap 29 s fl napos, ezrt a pratlan hber hnapok ltalban 30, a prosak 29 naposak. (Szkvben, 19 veknt htszer, mg egy hnapot iktatunk a naptrba, dr sni = "msodik dr" nvvel.) Kivtelt csak hesvn s kiszlv esetben tesznk, amelyek 29 s 30 naposak egyarnt lehetnek: ezrt nevezzk hesvn hnapot mrhesvn-nak (= “hesvn r”-nak), hiszen tle fgg hny napos is a zsinaggai esztend. (A hber v, ennek megfelelen, 354, 355, 356, illetve 384, 385, vagy 386 napos lehet.)
A fent emltett kt szi hnap napjainak vltoz szma kizrja, hogy egyes nnepek bizonyos napokra essenek. Jom kipur, az “engesztels napjnak” teljes bjtje pldul nem lehet vasrnap vagy pnteken, hiszen akkor nem tudnnk megtartani a mellette lev szombatot. Nem tehetjk – gymond – keddi napra sem az nnepet, mert a kedd (a bibliai teremts "harmadik napja") hagyomnyosan "j nap" (jom k tov), s mi nem befolysolhatjuk a Mindenhatt, amikor sorsunkrl dnt…
A hagyomny szerint a hrom zarndoknnepet (peszah, savuot s a "flelmetes napok" utn beksznt szukkot, a strak nnepe) is mindig gy emlegetjk, hogy a niszntl indul fenti sorrendnek megfeleljen. Ezrt nevezzk manapsg ezt a mr-mr feledsbe merl jesztendt “a hnapok s az nnepek jvnek”.
A rvidesen beksznt (immr 5960-ik) zsinaggai jvrl (tisri 1-rl) azt hangoztatja a Talmud, hogy ilyenkor “minden vilgra jtt llek elvonul Isten eltt”. S ez a gondolat, a szmonkrs, a megtrs s a bnbocsnat, a “flelmetes napok” kzponti gondolata lett. A szvegben tallhat, nehezen rthet hasonlatrl (kivn meron) mr megrtuk e lap hasbjain, hogy azt egyesek a psztor botja alatt elvonul juhnyjjal (ez a klti kp visszakszn az egyik legszebb nnepi imban is), msok a Meron-hegy szk hgival azonostjk. Ahogyan ott, szak-Izraelben, a Cft vrosa fltti hgkon a vndor csak egyedl tud thaladni, gy Isten tlszke eltt is egyedl vagyunk. m minden bizonnyal egy harmadik, talmudi vlemnynek van igaza, amely szerint "Dvid hznak katonihoz" hasonlt ilyenkor a haland ember, aki meghatrozott sorst, "beosztst" szeretn megtudni a vilg Urtl az elkvetkez esztendre.
Dvid alkalmazott elszr Izraelben hivatsos hadsereget, kztk zsoldos katonkat is. Izrael msodik kirlya szerelte fl a hadsereget "modern" eszkzkkel: lovakkal, harci szekerekkel s (gynevezett "pikkelyes") pncl ltzettel. vezette be ezrt a pajzsot is, amelyre ? hogy a pnclba bjtatott fegyveresek egymst flismerjk ? ismertetjelet kellett rajzolni. Ezrt a zsid hagyomny neki tulajdontja, hogy a katonk pajzsra egy sajtos, mindmig a zsid npet szimbolizl jelkpet vsetett, a hatg Dvid-csillagot. (Ezt nevezzk hberl magn Dvid-nak, Dvid pajzsnak.)
Amikor most, a ngy zsid jv kzl a legjelentsebbre, a zsinaggai jesztendre, ros hasan-ra kszlnk, ne rezzk magunkat olyan egyedl, mint aki "a Meron-hegy szk hgin" jr, s ne tekintsk magunkat megszeppent "juhnyjnak" sem, hanem inkbb, mint "Dvid hznak katoni", bszkn vllaljuk jelkpeinket s hagyomnyainkat, magunknak rezve s tovbbadva trtnelmnket s kulturlis rtkeinket.
|