Ros Hasana
Ray Tams - frabbi 2006.05.14. 10:07
Ray Tams: jvi npszoksaink
Ros Hasana Az nnep 2005. okt. 4-n s 5-n lesz, okt. 3-n htfn este kezddik
Raj Tams: jvi npszoksaink
Minden np, minden kzssg sajtos mdon li meg nnepeit, a vallstrvny elrsait sznes esemnyekkel, filozfijt tkrz ceremnikkal dszti. Ezek a vallsi npszoksok gy a kutat szmra a npllek mlyen rejl rtkeirl rulkodnak.
A ros hasan (sz szerint az v feje) elnevezs — klns mdon — csupn egyszer fordul el a Bibliban, Ezkiel prfta 40. fejezetnek elejn, s ott is inkbb az nneppel kezdd hnapot, tisri havt jelli. Mzes ugyanis az els tavaszi hnapot, az egyiptomi szabaduls vforduljt sznta jesztendnek, ez valsult meg az kori Izrael llami letben. Trvnyei ugyan az szi vkezdetrl is megemlkeznek, m azt csupn a krtharsogs (sfrfvs) napjaknt (jom tru) hatrozzk meg. gy tetszik, a zsidsg jve korbban is sszel kezddtt, s ezen lnyegben Mzes rendelkezse sem tudott vltoztatni: szmunkra most kezddik az 5766. esztend.
jvi zsid npszoksaik kzl a legtbb a “j eljel” (hberl sziman tov) kpzetbl fakad. “Vigyzz az jesztend els napjra, — figyelmeztet mr a Talmudban Rv, a 3. szzad elejn lt babilniai iskolaalapt — , mert ha ez a nap meleg, az egsz vben meleg lesz, ha viszont hvsre fordul az id, hideg esztend vrhat” (Baba Batra 147a). Jl emlkszem, gyermekkoromban ilyenkor ebd utn szleim nem engedtek lefekdni, nehogy vgigaludjuk az egsz vet...
A kzkelet dalban is megnekelt “sziman tov” mondhatni kzponti szerepet jtszik ezen a napon a npi letben. “Minden j, knny s j dolog egyttal j eljelnek is szmt egsz Izrael szmra.” (Machzor Vitry 362.) Ez a gondolat hatrozta meg tkezsi szoksainkat. Az nnepi kalcsot (a barcheszt) jv napjn kerekre stjk, nem hosszksra, mint a szombatksznt vacsorhoz. Ezzel arra akarunk utalni: legyen az esztend kerek s kellemes szmunkra.
Ros hasan estjn (az szi nagynnepek vgig) s helyett mzbe mrtjuk a kalcsot: legyen des a beksznt j v. A hres mllni rabbi (Jaakov Halvi, 1365— 1437) szerint az jvet ksznt kiddus (borlds) utn mzbe mrtott des almt szoks enni, jell annak, hogy a Szent — ldott legyen — j s des esztendt rendeljen neknk. Ezrt azt mondjuk ilyenkor: j s des v juljon meg szmunkra, hiszen a bibliai Nehemja is rja: “zsros telt ettek s des italt ittak". Az is szoks, — folytatja a rabbi — , hogy olyan illatot keltenek, amely az almaltetvnyek illatra emlkeztet, ahogyan a kabbalistk gondoljk (Izsk ld szavaival): “lsd, fiam illata olyan, mint a mez illata”.
A Lvi trzsbl val Jehuda rabbi (Mahar Szegal) viszont kosfejet ajnl eledell, egyrszt Izsk megktzsnek (a boztban fennakadt kos) emlkre, msrszt azrt, hogy az esztend sorn “mi legynk a fej, s ne a farok”. Provence-ban is brnyfejet esznek, fehr szlvel s fehr fgvel. Franciaorszg szaki rszn viszont vrs almt fogyasztanak, holott a piros szn a bnt, a fehr a megtisztulst jelkpezi. Lengyelorszgban tykleves kerlt az asztalra, mert ott az kimondottan eskvi tel volt, a hzassgkts pedig mindig rmet jelent. Brnyfej helyett halat, halfejet ettek: a hal ugyanis a pnz s a szaporods szimbluma.
Nlunk, Magyarorszgon sidk ta srgarpa fzelk az jvi ebd. Nem csupn azrt, mert des tel, hanem mivel a rpt hberl ugyanazokkal a betkkel rjk (gezer), mint az isteni tletet (gzar). Hitnk szerint ugyanis ez id tjt dnt a Mindenhat sorsunk fell. Az sincs kizrva, hogy egy jiddis szjtkkal fgg ssze a rpafzelk: a srgarpa ugyanis jiddisl mrn, mg a vele majdnem egybehangz mern "sokasodni, gyarapodni" jelentssel br. Az jvi rpafogyaszts — a nphit szerint — elsegtheti, hogy a beksznt esztend a gyarapods ve legyen. Dit viszont tilos enni (hosan rabb bnbn napjig): ennek hber szava (egoz) — gymond — szmrtkben azonos a bnt jelent hber sz (cht) szmrtkvel, a kiejtsre nem kerl alef nlkl.
A “j eljel” gondolata alaktotta ltzkdsi szoksainkat is. jesztendre j, lehetleg fehr ruht vesznk fel, az asszonyok selyembl kszlt, fehr fejkendt ltenek. Mr a talmudi Ros hasan trakttus misnja s annak alapjn a kzpkori midrsgyjtemny, a Jalkut Simni megllaptja: “nnepre az egsz vilg feketbe ltzik, a nk fekete kendt vesznek fl, a frfiak kisimtjk hajukat s szakllukat, Izrael fiai viszont fordtva. Mi fehrbe ltznk, hajat s szakllat vgatunk”. A zsinaggban dleltt a hagyomnyh frfiak fehr gyolcsruht (jiddis szval kitlit) ltenek. A kzhiedelem szerint ez a gysz jelkpe, ami azonban mer tveds. Hahn Istvn professzor knyvben figyelmeztet: “A fehr imaknts eredetileg egyszeren nnepi ruha volt, ezt bizonytja az is, hogy sok vidken szderestn is azt veszik fel, amikor pedig nincs idszersge a hall komor gondolatainak. Csak a 12-13. szzadban lett szokss az, hogy az nnepi kntsben temettettk el magukat igen sokan. Lassankint az egykori nnepi knts a halotti ruha jellegt vette fel. A 13. szzad vgrl val az els adat, amely a kitlirl mint halotti ruhrl emlkszik meg. Most mr kizrlagosan halotti ruha jellege van a kitlinek, csakhogy tveds lenne azt gondolni, hogy ez a gyolcsing, amely csak az nneplyessget van hivatva kifejezni, eredetileg is a hall gondolatait szlaltatta volna meg az jesztend els napjn."
Ros hasan az egyetlen olyan nnepnk, amely Izraelben is kt napig tart. Ennek magyarzatt Jb knyvben vlik megtallni. Itt az emberi sors fltti gi dntsrl ktszer szerepel ugyanaz a kifejezs: “s eljtt a nap”. Jochanan ben Zakkj, a javnei iskola alaptja viszont jm diarichtnak (hossz napnak) tartja ezt az nnepet. (A kzhiedelemmel ellenttben nem a jom kippuri bjt, hanem az jv a "hossznap".) A bizonytalansg miatt a msodik napi kiddusnl s a msnapi sfrfvsnl j gymlcst (Magyarorszgon tbbnyire fgt) tesznek a bor, illetve a sfr mell: nehogy flslegesen hangozzk el a megjulsrl szl lds...
A legklnsebb, kzp-keleteurpai jvi npszoks azonban ktsgtelenl a taslich. Ros hasan dlutnjn zsebnkbe kenyrmorzst gyjtnk, elmegynk a foly partjra, ahol Micha prfta knyvnek utols verseit mondjuk: taslich, — "dobd be" vtkeinket a hullmok kz — , innen a szoks neve, kzben zsebnkbl a halaknak szrjuk a magunkkal hozott morzskat. Juhsz Gyula 1906-ban versben rktette meg a mrmarosi zsidk taslich-imjt (A kis Tisza hdjn):
"A hdon bs, kaftnos raj mozog, nnepi estn itt imdkozk, Monoton dallam zsong a vz felett, Kopottan, fzn nnepel Kelet."
Errl a szoksrl nem tud sem a Biblia, sem a Talmud, sem a kzpkori rabbinikus irodalom, de mg a zsid vallstrvnyknyv, a Sulchan Aruch sem emlti. A tuds Jesja Horowitz (1565— 1630) Izsk megktzsvel hozza sszefggsbe, mivel a Midrs Tanchuma szerint brahmot eltrtette tjn a stn, s mr nyakig rt a foly vize, amelybl imdsg folytn megmeneklt. Ms vlemny szerint Izrael npe a halakhoz hasonlt: a hallos tlet hljbl Isten megment minket. Mose Isszerlesz krakki rabbi (1525— 1572) gy vli: “a tenger hullmaibl teremtdtt az let, ez a bibliai tehom, a tenger legmlyebb pontja. Mrpedig ros hasan az tlet s a vilg szletsnek napja".
m mirt tesszk a zsebnkbe a halaknak sznt kenyrdarabokat? A valdi magyarzatot a kzp-keleteurpai zsidsg npnyelvben, a jiddisben leljk meg. Jiddisl ugyanis a bibliai ima gy hangzik: taslech. Ez viszont egy msik jiddis szra emlkeztet: taselech — zsebecske. gy lett a npnyelvi hats s az ltalunk (minden zsid ltal) olyannyira kedvelt szjtk egy npszoks szlatyja...
Vgl hadd szljunk a legismertebb, taln legkedvesebb npszoksrl, az jvi jkvnsgrl. si idk ta ros hasan estjn a zsinaggbl kilpve gy kszntik egymst testvreink: lesan tov tikatvu — j esztendre legyetek berva. (A kszntst jabban nnep eltt szp, sznes dvzl lapon gyakoroljuk.) Egy talmudi gondolat szerint ugyanis, s ez az jvi imban is visszhangra tallt, a Mindenhat eltt megnylik egy nagy knyv, s abba minden ember sorst berjk: ki letre, ki hallra, ki rmre, ki bnatra tltetik. St, sokan gy vlik, hrom ilyen knyv ltezik. Egyikbe a tkletes igazakat letre jegyzik, a msikba a gonoszokat hallra. A legtbben viszont az tlagos emberek knyvbe kerlnek: a megtrs tz napja alatt (jom kippurig, az engesztels napjig) mg bizonythatjk j szndkukat. St, hosan rabbig (a strak nnepnek 7. napjig) “fellebbezsnek” van helye...
Mivel bartainkrl joggal felttelezhetjk, hogy “tkletes igaz emberek”, ezrt gy kszntjk ket: lealtar lechjim — "azonnal letre" legyenek feljegyezve. Ezt kvnjuk mi is minden kedves olvasnknak.
|