A zsinaggai jesztend kapcsn a zsid jv klnfle hagyomnyos neveirl, s azok kzl az egyikrl tzetesebben szeretnk most szlni kedves olvasimnak.
Az jv legismertebb hber neve ros hasan voltakppen, sz szerint "az v fejt" jelenti. Csakhogy a hber nyelvben a fej — nyilvn nem vletlenl — "kezdet" jelentssel is br. Ahogyan azt a Szentrs els szavbl (Brsit = kezdetben, amelynek gyke ros = fej) is tudhatjuk. "Mindig te lgy a fej, s soha nem a farok" — tantja a Biblia. Ami persze, nem azt teszi, hogy a visszs tettekben kellene kivlni. "Inkbb lgy az elsk kztt utols, mintsem az utolsk kztt az els" — fzi hozz a Talmud.
nnepnk ugyancsak kzismert neve a jom hadin, vagyis "az tlet napja". Hitnk szerint ugyanis ekkor, az nneppel kezdd tz bnbn napon minden llek szmot ad tetteirl Isten szne eltt, s ennek alapjn jelli ki sorsunkat az elkvetkez esztendre: ki letre, ki hallra, ki rmre, ki bnatra, ki boldogsgra, ki szenvedsre tltetik. A zsid valls azonban hozzfzi: "az igaz megtrs, az imdsg s a jcselekedet elhrtja a rossz vgzetet".
A hagyomny a zsid jesztendt kesze nvvel is illeti, amely hber sz gylekezst jelent. Ilyenkor ugyanis a np a zsinaggban tallkozik, a rokonok s a bartok egytt lakomznak, fkpp des teleket, hogy az elkvetkez esztend des legyen. Ezrt mrtjuk (tkezs eltt) mzbe a kalcsot, s kzben gy szlunk: san tov umtuk — j s des v kszntsn mindannyiunkra. S ppen ezrt, vallsosabb krben, az jv s az engesztelnap kzti idszakot, a megtrs tz napjt gy is emlegetik: bn kesze leaszor (= a gylekezs s a tizedik kztt).
Csak kevesen tudjk, hogy nem a jom kipur (az engesztels napja) az gynevezett "hossznap", hanem a ros hasan. (Legfeljebb az engesztelnap bjtjt rezhetik egyesek hossznak…) A zsid jvet ugyanis armi nyelven, klnsen a Talmudban jom diaricht (= hossz nap), vagy egyszeren jom (= a nap) nvvel emltik. Ennek az oka abbl fakad, hogy a zsid jesztend nnepnek kt napja (tisri hnap elseje s msodika) voltakppen egyetlen hossz napnak tekinthet. Ezt bizonytja az a kzismert tny is, hogy ennek az nnepnek a msodik napjt Izrael orszgban is megtartjk. S ppen ezrt mind a msodik napi sfrfvsnl, mind a kiddusnl egy j gymlcst helyeznk magunk el, nehogy hibaval ldst mondjunk az nnepnap bekszntst dvzl sehechejnu imval…
Kevss ismert az is, hogy a zsinaggai jesztend mg a hber jom harat olm (= a vilg szletsnapja) nevet is viseli a hagyomnyban. Ez abbl a kiss trfs elkpzelsbl tpllkozik, hogy ha ezzel a nappal kezddik az jv, akkor nyilvn a teremts (az egsz vilg idszmtsa) is hajdan ezen a napon zajlott le…
S vgl, de nem utolssorban nnepnket jom trui-nak, a riad napjnak nevezi a zsid hagyomny. St, Mzes trvnye, a Tra is gy emlti azt. Ros hasan napjnak ugyanis taln legjellemzbb tartozka az si zsid hangszer, a sfr megszlaltatsa. Ez a hangszer mg a nomd psztorkods korbl ered: egyszer kosszarv, amelyet megtiszttanak, hegyt levgjk, s mris fjhat. Rendkvl sok bibliai trtnet fzdik hozz: a hagyomny szerint az els sfr annak a kosnak a szarvbl kszlt, amelyet brahm sapnk ldozott fel fia, Izsk helyett. seink (kztk brahm, az “els hber”) fknt psztorok voltak. A vgelthatatlan mezkn s a sivatagban ezzel a hangszerrel gyjtttk ssze nyjaikat, hvtk egybe rokonaikat.
A sfr hangjai szinte vgigksrtk a zsid np egsz trtnett. Ez a hangszer szlalt meg akkor, amikor kivonultunk Egyiptombl, a "szolgasg hzbl", ez ksrte a Szinj hegynl az rkkval ltal adott Tzparancsolat szavait. A sfr hangjra omlottak ssze Jerik falai, mieltt Izrael fiai elfoglaltk volna, s hitnk szerint ez a hang jelzi majd a megvlts kezdett.
Ma mr csak a zsinaggban, jesztend s az azt megelz hnap (elul) reggelein fjjk meg a sfrt. Az korban az engesztels napjn is felhangzott a sfr, de csak minden 49. esztendben: ez jelezte az 50. v kezdett, a jblt (innen szrmazik, grg kzvettssel, jubileum szavunk), amikor a fldek visszakerltek eredeti tulajdonosuk birtokba. Egyes kzssgekben bjtnapokon, tovbb temets alkalmval s (rgente) a kzssgi tok kimondsra is hasznltk.
A sfr neve minden bizonnyal szphangt jelent, mert ez a sz az armi sapr (= szp) rokona. A jeruzslemi Szentlyben a sfr nylst arannyal vontk be, mg a harsonk (chacocrot) szja csupn ezsttel volt kiverve. A Szently pusztulsa ta tilos arannyal dszteni a sfrt. Ott szmos hangszer mkdtt, kztk az kor egyik csodja, a vziorgona is, de mindezt eltiltottk a rabbik, a pusztuls emlkre (hagyomnyos kifejezssel: zcher lechurbn).
Egyesek szerint a sfr rgente tbb dallamot is megszlaltatott, csak ezek ksbb feledsbe merltek. Az ltalunk hasznlt hrom hangot elrsosan gy variljk, hogy az jvi Tra-olvass utn sszesen 30 sfrhang hangzik el. Szombaton elmarad a fvs, nehogy valaki magval vigye a zsinaggba a sfrt, a szlltsi tilalom ellenre. Ez is azt mutatja, hogy hajdan minden hznl, minden csaldnl kln ilyen hangszer llt rendelkezsre a laksban.
A sfr nem ksrhangszer, st, a zsinaggai dallamok j rsze mintha a sfr ihletsre szletett volna. Ez a hangszer ersen befolysolta — tbbek kztt — az jvi liturgit: a ros hasan dleltti istentisztelet (muszf) hrmas tagolsa egyrtelmen a sfr ma ismert hrom hangjra pl. E hrom sfrhang mindegyiknek sajt neve s fontos, nll jelentse van.
S ppen ezrt, joggal felmerl a krds, mirt csupn az egyik sfrhangrl, a riadt jelent trurl neveztk el a rgiek az jesztend nnept, mirt nem a tbbi, bizonyos mrtkig ismertebb hangrl? Mieltt azonban erre a krdsre vlaszolnnk, ismerjk meg alaposabban a hrom sfrhangot.
1. TKI (= fvs) — egyetlen les, egyenes krtsz a sfr els hangja. Hajdan ez szlalt meg mindig, valahnyszor egybe kellett hvni a npet. A pusztai vndorls idejn seink ennek hangjra tboroztak le, vagy indultak tovbb. Ksbb ez jelezte az nnepek (kztk a szombat) kezdett s vgt. Jeruzslemben nemrg egy olyan feliratos kre bukkantak, amelyre ez volt rva: itt szlaltassa meg a kohn (a pap) a sfrt, hirdetve az nnep bekszntst s tvozst. Manapsg gy jelzi az engesztels napjn a bjt vgt egyetlen, hossz sfrhang.
2. SVARIM (jelentse: trsek) — hrom elcsukl, shajtshoz hasonl krtsz. Hajdan akkor szlalt meg ez a hang, ha valaki meghalt, figyelmeztetve a rokonokat, szomszdokat s j ismersket: jjjenek segteni a gyszhzba. A Talmudban olvasunk egy trtnetet arrl, hogy az egyik rabbi ppen Jemenben jr, s egy kovcsmhelyben tartzkodik akkor, amikor megszlal a sfr svarim-hangja. A kovcs azonban tovbb folytatja munkjt. A rabbi szv teszi: mirt nem megy segteni a gyszolknak? A kovcs ekkor azt vlaszolja: nlunk mkdik egy olyan szent egylet (Chevra Kadisa), amely a temetssel s a gyszolk vigasztalsval foglalkozik. Mellesleg, ez az els rsos emltse ennek a ma mr mindentt mkd hitkzsgi intzmnynek.
3. TRU (jelentse: riad) — ht apr, szaggatott hang. Az kori Izraelben ez a krtsz bztatta a npet hbor idejn, vagy ha valamilyen prbattel rte ket. S bizony, szinte minden nemzedk letben akadt olyan megprbltats, amikor erre a sfrhangra nagy szksg volt. Az rkkval mindig megsegtett minket a bajbl, de neknk is meg kell hallanunk, meg kell rtennk a sfr bztat hangjt.
Nem vletlen teht, hogy ppen errl a harmadik sfrhangrl nevezi Mzes trvnye a zsinaggai jesztendt jom trunak, a riad, vagy pontosabban a bztat sfrhang napjnak. Fontos ugyanis (ezen az nnepen s mindig, minden alkalommal), hogy egybehvjuk a kzssget, hogy tallkozzunk, fontos, hogy emlkezznk, hogy a zsid mlt emlkeit s tapasztalatait soha ne feledjk, m a mgis az a legfontosabb, hogy lelkestsk egymst, hogy hitnket s remnyeinket soha el ne vesztsk.
Termszetesen az sem vletlen hogy a hrom hang kzl pp a harmadikat emeli ki az (a 89. zsoltrbl vett) imdsg is, amelyet ros hasan, jv napjn, kzvetlenl a sfrfvs utn, hagyomnyosan szp dallammal mindmig nekelnk:
SR HAM JOD TRU, HASM, BER PANECH JEHALCHUN — “Boldog a np, amely rti a sfr bztat hangjt: rkkval, a Te fnyedben jrnak k”.