Az engesztels napjra
Ray Tams - frabbi 2006.05.14. 10:10
Az engesztels napjra
Bnbnat vagy megtrs?
Az nnep (a bjt) 2005. okt. 12-n szerdn este ksznt be.
A bn fogalma voltakppen a Biblibl, a zsid vallsossgbl ered, s terjedt el vilgszerte. Az ember minden cselekedett a gondvisel Isten kri tlnk szmon, ahogyan szmon krte s megblyegezte egykor Kin rettent bnt. S ahogyan Kint sem hagyja nyugodni a lelkiismeret, gy ldzi a bnst — a Szentrs tantsa szerint — a bntudat. Kin attl tart, hogy maga is gyilkossg ldozata lesz, s a zsid hagyomny szerint ez be is kvetkezett, mivel a bnhz trsul a bnhds, akrcsak a (nem kizrlag jogi ton trtn) megrdemelt bntets. A Talmud egy trtnetet mesl az idszmtsunk kezdetn lt Hillrl, aki egyszer, tantvnyaival a foly partjn stlt, amikor meglttak egy koponyt szni a vzen. „Megfojtottak, — mondta a mester —, mert te is vzbe fojtottl valakit, m a te gyilkosaidat is vzbe fojtjk majd”… (Avot, 2. fejezet 7. ttel.)
A zsid kzgondolkods — a keresztny teolgiai felfogssal ellenttben — nem ismeri az eredeti vagy sbn fogalmt: az ember nem eleve rossz, hanem a j- s a rosszakarat egyarnt megtallhat benne. dm s va bne meghatrozza ugyan mindannyiunk sorst, hiszen nehz krlmnyek kztt kell lnnk s dolgoznunk, az asszonyoknak gyermekeiket megszlni, krnyezetnktl fgg, hogyan nevelkednk, m mgsem bnskknt szletnk a fldre: egyedl rajtunk s embertrsainkon ll, mit tesznk letnk sorn.
Nagy vitt vltott ki a teolgusok s a bibliatudsok kztt a Tzparancsolat szvegben tallhat „fltkeny Isten” fogalma. Vannak, akik a hber l kan kifejezst inkbb „buzg”, msok „fltve rkd”, vagy „kizrlagos Isten”-knt fordtjk. Egyesek azonban, tmadlag s igaztalanul, „bosszll Istenrl” beszlnek. A kifejezs mindenkpp antropomorf, „emberi nyelven”, emberi hasonlattal l, m a bibliai istenfogalom semmikppen sem „bosszll”, hanem jsgos, ahogyan azt az engesztelnapi bnvallomsban, a Viduj imban hangoztatjuk: „Te fogadod el irgalommal s jakarattal iminkat”. Mzes V. knyvben pedig ezt olvassuk: „Az rkkval a te Istened, (egyedl) az Isten, a megbzhat Isten, aki megtartja szvetsgt s szeretett azok szmra, akik szeretik t, s akik megrzik parancsolatait, ezer nemzedken t” (7. fejezet 9. vers).
A hv zsid mondhatni barti viszonyban ll Istennel. „Atynk, Kirlyunk, vtkeztnk Eltted!” — nem vletlenl, ezzel a mondattal kezddik az egyik nagynnepi fima. (Az „Atynk, Kirlyunk”, az Avnu Malknu kifejezs az ima minden egyes mondatban megismtldik.) Tudnunk kell, hogy az „atya” s „kirly” bibliai megszltsa nem tvolsgtart, hanem inkbb bizalmas prbeszd kezdszava. A hv zsid egsz letben prbeszdet folytat Istenvel. Mrpedig, hitnk szerint az rkkval olyan, mint egy szigor, de jsgos desapa, aki vigyzva figyeli, s ha kell, szmon kri gyermeknek tetteit. „Tudd meg a te szvedben, hogy amint az ember fegyelmezi fit, gy fenyt meg tged az rkkval, a te Istened” — hangoztatja mr maga Mzes is (Mzes V. knyve, 8. fejezet 5. vers).
A Tzparancsolat kt ktblra kerlt, mert kt rszbl ll. Az els t ige Istenhez fzd ktelessgeinkrl szl. Ezek egyfajta nbecslst adnak az embernek: rezze magt szabadnak, ne boruljon le msok, idegen istenek s az emberek eltt, munkjnak legyen clja s rtelme, hetenknt pihenjen meg, kapcsoldjk ki a mindennapi robotbl, s tisztelje seit, a sajt mltjt.
A msodik t ige embertrsainkkal szembeni ktelessgeinket fogalmazza meg, s ezen bell elssorban az ember mltsgnak s vagyonnak vdelmrl szl. Ne tegynk felebartainkkal olyasmit, amit magunknak sem kvnnnk.
„Megbntetem az atyk vtkt fiaikon, harmad- s negyedziglen, az Engem gyllkn. m szeretetet gyakorlok ezred ziglen, akik Engem szeretnek s megrzik parancsolataimat”. Figyeljk meg, hogy a „buzg Isten” kifejezs utn tallhat szent szvegben a bntetst s a jutalmat csak akkor „rklik” az utdok, ha maguk is gyllik, vagy szeretik t, s ha maguk is megrzik parancsolatait, teht ha a gyermek folytatja szlei rossz vagy j cselekedeteit. A Tzparancsolat ugyanis pedaggiai szndkkal szl a szlkhz: vigyzzanak, mert gyermekk, az hatsukra, rossz tra trhet, ezrt Isten majd megbnteti ket. Az rtatlan nem rkli a bntetst, ahogyan azt Jeremis prfta gnyosan megfogalmazta: „Az apk ettek egrest, s a fiak foga vsik bele? Hanem mindenki a maga bnrt haljon meg, s az az ember, aki egrest eszik, a sajt fogval lakoljon „Ne mondjk tbb, hogy az apk ettek egrest, s a fiak foga vsott bele. Hanem mindenki a maga bnrt haljon meg, s az az ember, aki egrest eszik, a sajt fogval lakoljon rte” (Jeremis knyve, 31. fejezet 28–29. vers).
Mi legyen a bns ember sorsa? — sokan, rthet mdon, ezt tartjk a legfontosabb, mondhatni kulcskrdsnek. A Talmud, klnfle bibliai cittumok alapjn, meglepen liberlis llspontot kzl. Megkrdeztk elszr — gymond — a Blcsessg-knyveket, mi trtnjk a vtkezvel? A Pldabeszdekkel gy vlaszolt: „a bnst ldzbe veszi a gonoszsga”. Ezutn a Prftk knyvei szlaltak meg: „a bns llek haljon meg”. A Tra gy vlte: „hozzon bnldozatot”. Vgl maga Isten szlalt meg, eldntve a krdst: „a vtkes tartson bnbnatot, s trjen meg” (Brakhot, 34/a).
A megtrs a vtkektl val szabaduls egyetlen tja, klnsen azta, hogy a jeruzslemi Szently pusztulsval megsznt az ldozatbemutats. Nagyon fontosnak s a zsid gondolkodsra nzve jellemznek vlem, hogy a bnbnatra egyltaln nincs sz a hber nyelvben, helyette mindig a megtrs szavt hasznljk. A bibliai Jol prfta is a megtrst javasolja, amikor arra az kori keleti szoksra utal, hogy a bns (akr a gyszol) hajdan megszaggatta ruhit, bjtlt s sanyargatta magt. A prfta szerint azonban nem klsleg kell megtrni, hanem szvnkkel s lelknkkel: „A szveteket szaggasstok, ne a ruhtokat, s gy trjetek meg az rkkval Istenetekhez, mert irgalmas s megbocst, hosszan tr harag s nagy szeretet, s meggondolja a bntetst” (Jol knyve, 2. fejezet 13. vers).
Ha Isten sjt bennnket, ha klnfle bajok hljban vergdnk, az igaz megtrs, a Mindenhat jakaratt elnyerve, enyhtheti sorsunkat. gy vlte Jeremis prfta is, aki Jeruzslem pusztulsa s a Szently fltt gyszolva, siralmai vgn, megtrsre szltja fel hallgatit, olvasit. „Trts meg minket Magadhoz, rkkval, s mi megtrnk, jtsd meg napjainkat, mint hajdan volt” (Siralmak knyve, 5. fejezet 21. vers).
A megtrst s a megtrt a zsid kzgondolkods igen nagyra rtkeli.
— ”Trj meg egy nappal hallod eltt” — idzik a rgi bibliai szlst a Talmudban.
— m honnan tudhatjuk, mikor halunk meg?
— ppen errl van sz, — magyarzzk —, jobb, ha minl elbb lpnk a megtrs tjra…
A bnbocsnat csak akkor rvnyes, — magyarzza tovbb a Talmud —, ha elbb az esetleg felmerl krtrts, a megkvets, vagy a becslet helyrelltsa mr megtrtnt. A jom kipur (az engesztelnap) eltt minden vallsos zsid igyekszik elfeledtetni bneit Istennel. m megtrsnk rvn — gy szl a hagyomny — csak azokrt a vtkekrt nyerhetnk bocsnatot, amelyeket Ellene vagy nmagunk ellen kvettnk el. Az embertrsaink ellen elkvetett bnkrt akkor szmthatunk bocsnatra, ha elbb kiengeszteljk felebartainkat.
A jom kipuri ima vgn a vallsos zsid (tbbes szmban, nehogy valaki srtve rezze magt) bnvallomst tesz. rdekes azonban, hogy az ebben az imban felsorolt mintegy 40 bn egyike sem vallsi - ritulis vonatkozs, hanem egytl-egyig erklcsi s trsadalmi jelentsgek.
Az egyn bnei mellett a trai trvny kln foglalkozik a kzssg s annak vezetinek bneivel. Ez utbbiakat termszetesen slyosabban tlik meg. A Talmud leginkbb a bibliai Jerobemot rja meg, aki hallos bnt kvetett el, s msokat is bnbe vitt, amikor Izrael orszgt kettszaktotta, s az ltala uralt szaki orszgrszben feljtotta a pogny blvnykultuszt. A kzssg fnyre nem derlt vtkeirt, a Szently fennllsa idejn, az engesztelnapi bnbak szertartsval krtek bocsnatot. A kisorsolt bakra rolvastk a np bneit, majd a sivatagba szmztk.
Hrom fbnt ismer a zsid hagyomny: a gyilkossg, a vrfertzs s a blvnyimds bnt akkor sem szabad elkvetni, ha letnkkel kne fizetnnk rte, s a mrtrok is ehhez tartottk magukat. A hagyomny szerint e hrom fbn elkvetse miatt pusztult el a Salamon kirly ltal ptett. els Szently. A msodik Szently elvesztse azonban csupn egyetlen bn miatt kvetkezett be, a hibaval testvrgyllet miatt. S lm, — hangslyozza a Talmud —, az els Templom elvesztse utn mintegy 70 vvel mr jjplhetett a msodik. Mg a testvrgyllet okn odaveszett Szentlyt mg mindig gyszoljuk… s tegyk hozz, hogy ez a gysz immr kzel 2000 ve tart.
Az eurpai gondolkodsbl ismert bnbnat csupn lelki vltozssal jr, mg a megtrs a lelki vltozst egybekapcsolja a gyakorlattal, letvitelnk megjavtsval. A megtrs egyike az ember, szabad akaratbl trtn, legfontosabb dntseinek. Erre figyelmeztet maga a Tra igje: „Tanknt hvom szmotokra az eget s a fldet, hogy eltek adtam az letet s a hallt, az ldst s az tkot, de te vlaszd az letet, azrt, hogy letben maradj, te s az utdaid!” (Mzes V. knyve, 30. fejezet 19. vers).
Raj Tams
|